În data de 1 şi 2 aprilie Ministerul Justiţiei a fost sesizat pe de către Institutul pentru Drepturile Omului din Moldova (IDOM) şi Asociaţia „Promo-LEX” în privinţa a nouă judecători care au comis încălcări la examinarea dosarelor privind acţiunile de protest din 7 aprilie 2010.
Potrivit IDOM şi Promo-LEX, judecătorii s-au deplasat la comisariatele de poliţie din Chişinău în zilele 8-10 aprilie 2009, unde a examinat materiale administrative şi au emis decizii de aplicare a sancţiunilor administrative, în majoritatea cazurilor sub forma arestului administrativ.
În sesizarea adresată Ministrului Justiţiei se arată că, din materialele dosarelor analizate de IDOM şi Promo-LEX, rezultă că deciziile de aplicare a sancţiunilor administrative în formă de arest administrativ se bazează doar pe rapoartele şi procesele-verbale întocmite de poliţişti, în absenţa vreunui avocat ales sau numit din oficiu, în circumstanţe de teroare în masă prezentă în comisariatele de poliţie datorită aplicării ilegale a forţei fizice de către poliţişti faţă de cei reţinuţi şi deţinuţi în comisariat. De asemenea, la aplicarea arestului administrativ, judecătorii nu au verificat circumstanţele în care persoana a fost reţinută şi dacă în privinţa ei a fost deschisă urmărirea penală.
IDOM şi Promo-LEX consideră că, prin acţiunile lor, judecătorii în cauză au dat dovadă de lipsă de imparţialitate în examinarea cauzelor administrative şi lipsă de independenţă faţă de puterea executivă în stat. Asociaţiile menţionează că, prin deplasarea în incinta comisariatelor de poliţie, unde nu a fost posibilă asigurarea caracterului public al şedinţelor judiciare şi unde poliţiştii au maltratat persoanele deţinute, s-a subminat încrederea populaţiei în actul de justiţie.
IDOM şi Promo-LEX au sesizat Ministrul Justiţiei în privinţa acţiunilor unor judecători care, chiar dacă nu s-au deplasat în comisariatele de poliţie, au examinat materiale administrative şi au aplicat sancţiuni administrative ignorând faptul că persoanele aveau leziunile corporale vizibile.